ការ​មិន​ពាក់​មួក​សុវត្ថិភាព​នឹង​ត្រូវ​ទទួល​ទោស​ធ្ងន់​ធ្ងរ ហើយ​កូរ៉េ​ខាង​ត្បូង​គ្រប់​គ្រង​យ៉ាង​តឹង​រ៉ឹង​ចំពោះ​ម៉ូតូ​អេឡិច​ត្រូនិក​នៅ​លើ​ដង​ផ្លូវ។
ព័ត៌មានពី IT House កាលពីថ្ងៃទី 13 ខែឧសភា បើយោងតាម ​​CCTV Finance បានឱ្យដឹងថា ចាប់ពីថ្ងៃនេះទៅ ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងបានអនុវត្តជាផ្លូវការនូវវិសោធនកម្ម "ច្បាប់ចរាចរណ៍ផ្លូវគោក" ដែលពង្រឹងការរឹតបន្តឹងលើការប្រើប្រាស់យានយន្តអគ្គិសនីសម្រាប់មនុស្សតែម្នាក់ ដូចជាម៉ូតូស្កូតឺរ។ ហាម​ពាក់​មួក​សុវត្ថិភាព ជិះ​កង់​ជាមួយ​មនុស្ស ជិះ​ម៉ូតូ​អេ​ឡិច​ត្រូ​និក​ក្រោយ​ពី​ផឹកស៊ី​ជាដើម ហើយ​តម្រូវ​ឱ្យ​អ្នក​ប្រើ​កាន់​ម៉ូតូ​ឬ​លើស​ពី​នេះ ។ ប័ណ្ណបើកបរ អាយុអប្បបរមានៃការប្រើប្រាស់ក៏ត្រូវបានដំឡើងពីអាយុ 13 ឆ្នាំដល់អាយុ 16 ឆ្នាំផងដែរ ហើយការបំពាននឹងត្រូវប្រឈមមុខនឹងការផាកពិន័យពី 20,000-20 ពី 10,000 វ៉ុន (ប្រហែល RMB 120-1100)។
យោងតាមស្ថិតិសមាមាត្រនៃគ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរដែលទាក់ទងនឹងម៉ូតូអគ្គិសនីគឺ 4.4 ដងនៃយានយន្ត។ ដោយសារការបើកបរក្នុងល្បឿនលឿន ស្ថេរភាពមិនល្អ និងមិនមានឧបករណ៍ការពាររាងកាយរបស់ម៉ូតូស្កូបពី ទើបមានឧបទ្ទវហេតុកើតឡើង ងាយនឹងបុកប៉ះនឹងរាងកាយមនុស្ស និងបណ្តាលឲ្យរបួសធ្ងន់។
IT Home បានដឹងថា នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ ចំនួនម៉ូតូអគ្គិសនីនៅក្នុងប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងគឺជិត 200,000 គ្រឿង ដែលបានកើនឡើងទ្វេដងក្នុងរយៈពេលពីរឆ្នាំ។ ខណៈពេលដែលឧស្សាហកម្មនេះកំពុងពង្រីកយ៉ាងឆាប់រហ័ស ចំនួននៃគ្រោះថ្នាក់សុវត្ថិភាពដែលពាក់ព័ន្ធក៏បានកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងផងដែរ ដោយឈានដល់ជិត 900 ក្នុងរយៈពេលទាំងមូលនៃឆ្នាំមុន។ កើនឡើងច្រើនជាង 3 ដង។